Godmorgon och välkommen till oss i Björkliden!
Updatering 10:20 Grytliften är nu fixad och öppen för dagen
Uppdatering 09:46 Vi har tyvärr fått nya tekniska problem på grytliften, vi jobbar med felsökning och öppnar upp den så fort det går!
Idag väntas en fin dag på fjället. Nattens blåst har tagit med sig snö in i skidsystemet och slätat över gamla spår. Vinden förväntas och avta under dagen och solen kommer och titta fram. Det kan eventuellt bli fördröjd start av Kåppasliften då våra pistmaskinister är ute och pistar backarna i detta nu. Detta på grund av nattens vind och snöfall.
Rälsbrottet är idag en opreparerad pist.
Ha en fin dag i backarna!
Psst.. Vi har just upptäckt Fjälles värld i skogen här! Åk gärna dit och hälsa på Fjälle och hans vänner och se hur dom har det. Du tar dig dit via Vintergatan, efter snöbron över jokken. Till vänster kommer du att se Fjälle hälsa välkommen. Följ hans vänner och de små snöflingorna som sitter på träden.
OBS! Rakkasjokken har inte frusit som det brukar och det rinner vatten på sina ställen. Vi rekommenderar därför att man inte åker i jokken!
Dagens Väder
Temp dal: -2
Temp topp: -5Vind dal: 4 m/s
Vind topp: 9 m/sNysnö senaste 24h: 5 cm
Totalsnö: 122 cm
Offpistområden:
Stora Drivan: – Öppen Svarta Björn: – Stängt
Info om Svarta Björn: Offpistområdet Svarta Björn kommer hållas stängt tillsvidare. Detta på grund av att Kåppasjokken inte har frusit än denna säsong och det rinner fortfarande en stor mängd vatten genom hela jokken. Snöbroarna som går över jokken på den enklavägen ner är väldigt tunna och opålitliga att åka över. Det rinner även vatten under snön/isen på isfallet och är öppna hål och dåliga snöbroar nedströms från isfallet. Allt detta gör att vi inte kan erbjuda en säker och trygg produkt ur både åkarens/gästens perspektiv men även vår egen säkerhet vid eventuella skador/omhändertaganden ute i Svarta Björn.
Tack för visad förståelse och hänsyn!
Lavininformation:
Sprängning utförd på Stora Drivan 13/4.
Åk alltid med transceiver, spade, sond och en kompis när ni är ute i offpisten.
För lavininformation utanför skidområdet besök Lavinprognoser.se
Längdspår:
Rallarleden: Draget 14/4
Övre långa slingan: Ej draget
Övre korta slingan: Draget 14/4 skejt
Banvallen: Draget 14/4
Info angående längdspåren:
Rallarleden är draget med klassiskt och skejt fram till vändplan. Den nedre slingan av spåret går tyvärr inte att dra än då myrar, sjöar och bäckar inte frusit än i år. Så fort vädret/marken tillåter kommer vi köra klart spåret runt.
Samma gäller den långa slingan på det övre spåren, myrar som inte frusit ihop än och medför en risk att skada både maskin och mark i onödan.